Facebookta Ne Paylaştığınızı Biliyor Musunuz? – 2

Merhaba,

Yazımın ilk bölümünde hayatımızın artık bir parçası haline gelen sosyal ağlar konusunda bilgi verip, aslında buralarda ne kadar kritik bilgileri paylaştığımızı söylemiştim. Üstelik bu bilgiler o kadar rahat bir şekilde istemediğimiz insanlar tarafından alıp kullanılabilecek durumda.

Sözün kısası eğer bu ağlarda iseniz, çevrimiçinde paylaşılan bilgiler ve kimlerle paylaşıldığıyla ilgili olarak dikkatli olunması gerekmektedir. Eğer bunlara dikkat edilirse, Sosyal ağlar aslında sizin online çevrenizi genişletmenize, arkadaşlarınızla bağlarınızı canlı tutmanıza yarayan, size yeni iş kapıları ve fırsatlar sunabilecek ortamlardır.

İşte size, bence bu gibi ortamları kullanırken güvende kalmanızı sağlayacak birkaç  önemli nokta;

• Sadece gerçek hayatta tanıdığınız kişiler ile temasta olun ve asla kim olduğunu kontrol edemediğiniz kişilerin arkadaşlık tekliflerini kabul etmeyin.  Chat ettiğiniz insan, gerçekten dediği insanmı, yoksa evin 9 yaşındaki hınzır çocuğumu. ( İnanın anne , babalarının arkadaşları ile ebeveyni gibi chat eden çocuklar var, hatta bu chat sonunda yazılanlar yüzünden çıkan tartışmalarda var )

• Kendiniz ile ilgili paylaşacağınız bilgileri sınırlandırın, asla ev adresi, şirket adresi,  tam doğum tarihi, ve aile bilginizi paylaşmayın. Bunlar zaten sizin yakın çevreniz tarafından biliniyordur ( Bir ara FB’da bu bilgilerin hepsi açıkta idi, herhalde becerikli bir sahtekar rahatlıkla bir kimlik kartı çıkartıp, kullanıcı adına bir Kredi Kartı hesabı açabilir diye düşünün oldumu merak ediyorum ).

• Sosyal ağlarda düzenli olarak “Gizlilik Ayarları/Kişiye Özel Bilgi Ayarları” kontrol ediniz. Kişisel bilgilerinizin sadece gerçek hayattaki arkadaşlarınız ile paylaşıldığından, üçüncü şahıslarla paylaşılmadığından emin olun. Mesela, şu mobil yazılımlarda twitter’a at mesajı yokmu ? Onun aslında o aplikasyon firmalarına sizin twitter’dan attıgınız mesajlarıda görme hakkı verdiğini biliyormu idiniz ?

• Çevrimiçinde bulunan tüm bilgilerinize -en üst gizlilik ayarlarını bile kullanıyor olsanız dahi – herkes tarafından erişilebileceğini bilin.

• Son olarak bilgisayarınızda mutlaka bir güvenlik yazılımı kurulu bulunsun, bunun için gerçekte temizleme yapmayan bedava olduğunu iddia eden örneklerden çok bilinen markaların çözümlerini tavsiye ediyorum.

Unutmayın ki sosyal ağlar arkadaşlarınız ve ağınız ile eğlenceli ve kolay bir şekilde temasta olmanızı sağlayan bir araçtır. Ancak siber suçlular için de zengin bilgi içeren ve kendi çıkarları için kullanabilecekleri bir kaynaktır.

This entry was posted in Unsorted and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s