Internet Hayatımızı Nasıl Değiştirdi?

Dünyanın veri üretim hızı sürekli artıyor. Her yeni yıl dünyada o yılın başına kadar var olandan daha fazla veri üretiliyor ve sayısal ortamlarda depolanıyor. 2006 yılında dünyadaki tüm kitapların içerdiği veri miktarının 3 milyon katı olan 161 Exabyte sayısal veri üretildi. 2010’da ise bu rakamın 988 Exabyte’a çıkması bekleniyor. Sadece video paylaşım sitelerine dakikada 24 saati aşan görsel veri yükleniyor. 500 Milyon’dan fazla kişi sosyal paylaşım ağlarına herhangi bir ücret ödemeden binlerce fotoğraf yüklüyor.

Elbette veri kullanımı sadece video seyretmekle veya fotoğraf paylaşmakla sınırlı değil, firmalar da kurumsal alanda en az özel amaçlı kullanılan miktar kadar veri üretiyor ve bu verileri yasal zorunlulukları gereği uzun süreler boyunca saklıyorlar. Günümüz çalışanları artık haberleri anında alıyor, yolculuk sırasında vakit kaybetmeden çalışmaya devam edebiliyorlar. İşte bu yüzden 1990’lardan beri tüm şirketler daha yüksek internet hızı, daha yüksek veri saklama alanı ve daha iyi yazımlar için milyonlarca lira ödüyor. Aynı teknolojileri kullanmak için tek yol bu kadar çok para harcamak mı yoksa başka bir yol daha var mı?

Birisi Bulut Bilişim mi dedi 🙂 ?

This entry was posted in Cloud, Cloud Computing, Google, Internet, Online Music and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s