Bulutta ileri çıkanlar – uygulamacılar

Cisco Bütünleşik İletişimi buluta taşıyor

Cisco, şirketlerin veri merkezleri alanındaki altyapı maliyetlerini düşürmek ve stratejik rekabet avantajı sağlamak üzere tasarladığı çözümü “Data Center3.0”ile veri merkezlerindeki karmaşık altyapıları ortadan kaldıran ve aynı zamanda daha iyi sanallaştırma desteği sağlıyor. Data Center 3.0 portföyünü genişleten yeni teknolojilerin başında Cisco Unified Computing System’in ikinci nesli yer alıyor. Sanallaştırmayı daha ileri aşamaya taşıyan Cisco Unified Computing System’in ikinci nesli, yüksek performanslı bilgi işlem mimarisi, ağ, depolama erişimi ve sanallaştırma kaynaklarını, enerji verimliliği sunan tek bir sistemle sağlıyor. Bu sayede Bütünleşik İletişim ihtiyaçlarının buluta taşınması kolaylaşıyor.

Apple, iPad ile aslında Bulut Bilişim’e adım atıyor

Apple iPad’ler artık Cisco’nun teknolojilerini kullanabiliyor. App Store’larda satışa sunulan “Cisco WebEx Meeting Center” uygulaması sayesinde iPad kullanıcıları, WebEx platformu üzerinden web bağlantılı sesli toplantılara katılabiliyor. Apple iPad kullanıcıları, Cisco WebEx uygulamasını cihazlarına indirerek, e-posta ya da e-davetiye ile gelen link’e tıklayarak kolayca WebEx toplantılarını takip edebiliyor. Bu uygulama, aynı zamanda, kullanıcılara günümüzün küresel anlamda yaygın Wi-Fi erişiminden faydalanmanın başka bir yolunu sunuyor.

Google Bulut Bilişim uygulamaları ile büyüyor ( zaten Google en baştan beri bunu savunuyordu )

Google Bulut Bilişime bulut üzerinde barındırılan uygulamalar bütünü olarak bakıyor. Özellikle Google Voice uygulamasını şu andaki 1.4 milyon aboneden Skype’ın 500 milyonuna yaklaştırmak için bulut bilişim yatırımlarına hız verdi. Google yöneticileri kısa mesaj servisleri, konferans hizmetleri, ucuza uluslararası ve şehirlerarası arama servisleri ve sesli posta gibi servislerinin 2010 ve sonrasında patlama yapacağını düşünüyor. Google ayrıca Gmail, Youtube, Gtalk, Blogger, Picasa ve Google Documents uygulamaları ile pazarı sürüklemeye gayret ediyor. Bu uygulamaların tamamını ücretsiz olarak kullanımına sunan Goggle, kullanıcıdan para almak yerine kullanıcıları hedefleyen kurumlardan reklam ücreti alıyor. Google şu ana kadar belirli kurumlara özel çözümler üretmese de pek çok şirket maliyet avantajı yüzünden tüm güvenlik risklerine rağmen kamusal bulutlarda çalışmayı göze alıyor.

Adobe, Bulut Bilişim ile yatırım maliyetlerini düşürüyor

 Özellikle tasarım ve medya sektörlerinde çalışanlar Adobe ürünlerinin verdikleri iyi sonuçlar yanında yüksek donanım ihtiyacını da beraber getirdiklerini bilir.  Lisans bedellerinin de dünyanın en pahalıları arasında yer alması nedeniyle KOBİ’ler ve ev ofisler için ulaşılması zor yazılımlardır. İnternet üzerindeki uygulamaların, sanki bilgisayarınıza kurulan bir yazılım gibi masaüstünüzde çalıştırabilmesi esasına dayanıyor. Bu sayede kullanıcıların binlerce dolar değerinde bilgisayar yatırımları yapmalarına gerek kalmıyor.

This entry was posted in Cloud, Cloud Computing, Internet, Online Music, SaaS, Unsorted and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s