Bulutta ileri çıkanlar – Platformcular

 Microsoft Azure Platformu ile KOBİ pazarına yöneldi

 

Windows Azure platformu esnek Bulut Bilişim çözümleri sunan bir platform. Azure şirketlere kendi işlerine odaklanabileceklerini ve müşteri ilişkilerini geliştirmeye daha fazla vakit ayırabileceklerini vaat ediyor. Herhangi bir ön ödeme olmaksızın yüksek kalitedeki altyapıya ulaşım imkanı tanıyor.  Şirketlere sadece kullandığı kadar ödeme imkanı sunuyor ve istendiğinde ölçeklenebiliyor. Şirketler işler iyi olduğunda kapasite arttırabilir, kötü olduğunda ise düşürebiliyorlar. Microsoft tüm bakım ve yama programlarını otomatik yüklüyor ve zamanın yüzde 99’nda  çalışır durumda olmayı garanti ediyor. Elbette kullanılan yazılımlar Microsoft’un kendi yazılımları oluyor. Azure özellikle web yazılımlarında iyi performans sergiliyor ve yazılım geliştiriciler için de bir platform olarak servis verebiliyor. Şirketlerde zaten var olan Microsoft yazılımları bilgisini avantaja dönüştürmenin önemli bir yolu olan bu platforma ek olarak Windows 7 ile Microsoft Bulutu arasında siber köprü kuran Windows Live Essentials kullanıma hazır. İnternet ortamındaki bilgilere erişim ve paylaşım olanağı sağlayan Windows Live Essentials seti ücretsiz sunulan Windows Live Messenger, Photo Gallery, Movie Maker, Sync, Mail, Writer ve Family Safety yazılımlarından oluşuyor. Bu sayede Azure ile KOBİ’lere ulaşan Microsoft, Windows Live Essentials ile son kullanıcıya da ulaşıyor.

HP ve Microsoft işbirliği

Bulut Bilişim pazarı küresel bilişim şirketlerini çeşitli işbirliklerine de zorluyor. Microsoft ve Hewlett-Packard (HP), kurumsal verimlilik açısından çok önemli sonuçlar doğuracak bir anlaşmaya imza attı. Her iki şirket, 250 milyon dolarlık yatırımla mevcut bilişim varlıklarını bir araya getirerek, altyapıdan uygulamaya uzanan geniş bir yelpazede, farklı çözüm alternatifleriyle müşterilere, uçtan uca hizmet sunma kararı aldı. Anlaşmaya göre Microsoft ve HP, teknolojileriyle kendi kendini yönetebilen veri merkezi ortamlarında sunucu, depolama, ağ ve uygulama kaynaklarını sorunsuz bir şekilde entegre etmeyi ve böylece kurumların değişen iş gereksinimlerine anında yanıt verebilen gelişmiş teknoloji çözümlerini ortaya koymayı hedefliyor.

Aynı zamanda Microsoft Exchange Server ve Microsoft SQL Server gibi iş uygulamalarına özel yüksek uygulama performansları elde etmeyi amaçlıyor. Önceden yapılandırılmış entegre sunucu, depolama ve uygulama paketleri ile veri ve e-posta yönetiminde yalınlık sağlanacak.

HP ve Microsoft bu süreç ile birlikte veri merkezlerinin, kendi yönetimlerini ve bakımlarını, otomasyon ortamında ve en az insan müdahalesiyle gerçekleştirmeyi amaçlıyor. HP Insight Software, HP Business Technology Optimization, Microsoft System Center ve Microsoft Hyper-V Server gibi sistem yönetim ve sanallaştırma yazılımları ile kurumsal müşterilere altyapıdan uygulamaya kadar mevcut sistem yönetimini tek bir noktadan izlemeyi kolaylaştıran ve otomatikleştiren tümleşik bir yönetim çözümü sağlanması hedefleniyor.

Böylece kurumlar uygulamaları yaygınlaştırma, sistem performanslarını ve kaynak dağılımlarını izleme konusunda daha geniş bir özgürlük sahasına sahip olabilecek.

Amazon Web Servisleri dünyaya yayılıyor

Amazon, kendi veri merkezindeki atıl kapasiteyi kullanabilmek için başlattığı Amazon Web Servisleri (AWS) hizmetini Asya/Pasifik bölgesine de sağlamaya başladı. AWS 2006 yılında kuruldu. O günden beri hem hizmet çeşitliliği hem de hizmet verilen coğrafi bölgeler bakımından sürekli büyüyor. AWS sadece altyapı hizmetleri ve müşteri ilişkileri yönetimi servisleri sunmuyor aynı zamanda da işlemci gücü de satıyor. Bu sayede örneğin bir medya şirketi sınırsız yükleme gerçekleştirebiliyor veya bir uluslararası ilaç firması çeşitli testlerini AWS’nin milyarlarca dolar değerindeki veri merkezini kullanarak gerçekleştirebiliyor. Ön ödeme olmaksızın hizmet veren AWS tıpkı rakipleri gibi kullan-öde sistemi ile çalışıyor. AWS’nin farklılaştığı nokta işlemci gücünü kiralık olarak sunan ilk firma olması. Şirket, son olarak piyasaya sunduğu Elastik Bulut Hizmeti ile kullanıcılarına istedikleri programı istedikleri zaman kullandıkları kadar ödemelerini sağlıyor. Ayrıca şirketin kendisi de aslen bir e-mağaza olduğu için e-mağazacılık platformun da kiralayarak yeni girişimlerin hizmetine sunuyor.

Platform uzmanı Salesforce.com

Salesforce.com, Bulut Bilişim odaklı bir servis firması ve şirketler için uygun platformlar yaratıyor. Servislerini de bu platformlar üzerinden pazarlıyor. Bu servisler: The Sales Cloud (Satış Otomasyonu Servisleri Platformu ), The Service Cloud (Müşteri Hizmetleri ve Destek Hizmetleri Platformu), Chatter, (Şirketlerarası Sosyalleşme Platformu), The Force.com ( Özel Yazılım Platformu), The AppExchange ( Kurumsal Uygulama Pazarı Platformu). Tüm bu platformlara aylık üyelik ile ulaşmak mümkün. Üye olunan platformlar için altyapı yatırımı yapmadan, kullanılan yazılımlar için lisans bedeli ödemeden ve bakım için eleman istihdam etmeden büyük holdinglerin erişebildiği teknolojik olanakları KOBİ’lerin hizmetine sunmak için yola çıkan Salesforce.com Bulut Bilişim’e yatırım yapan ilk firmalardan birisi.

Salesforce.com’a 80 bin civarında firma üye. Şirketlerarası Sosyalleşme Platformu’na 1 hafta içinde 10 bin firma üye oldu. 2007 yılında tüm firmaların e.postalarının kötü niyetleri kişiler tarafından ele geçirilmesi sonrasında büyük bir kriz yaşasa da yaptığı yatırımlarla yeniden yükselişe geçti. 1999 yılında kurulduğunda servis olarak yazılım sunan firma şimdi platform servisi sunan bir yapıya büründü. Oluşturduğu platformlarda çeşitli yazılımlar geliştirilebiliyor.

Oracle, Bulut Bilişim için Sun’ı satın aldı

Bilişim pazarında bazı firmalar işbirliğine giderken diğerleri de satın almalar ile Bulut Bilişim’e adım atmaya çalışıyorlar. Sun Open Cloud, sektördeki ilk açık kaynak bulut hesaplama sistemi olarak 2009 yılında tanılmıştı. Java platformu desteği, Mysql ve OpenSolaris’i destekliyordu. Sun Cloud Storage Service (Bulut Veri Depolama Servisi) ve Sun Cloud Compute Service (Bulut Bilgi işleme Servisi) olarak ikiye ayrılan servis seçeneklerine aylık bir ücret karşılığında ulaşmak mümkündü. Oracle 2010 ocak ayında Sun’ı satın almasının ardından tüm yapıyı Oracle adıyla değiştirdi. Şu anda Oracle Bulut Bilişim Merkezi adıyla hizmet veren platform Oracle’ın veri tabanı ürünleri üzerinde çalışabilecek her türlü yazılım için bir platform oluşturuyor. Yine aylık bir bede karşılığında hem yazılımları kullanmak hem de Oracle ürünleri için yazılım geliştirmek mümkün.

This entry was posted in Unsorted and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s