Veri depolama metodunuz çok önemli ! (eger bir SOHO iseniz)

Ortak PC kullanıcılarının yanı sıra, ticari kuruluşlar tüm dünyada, artık daha güvenilir bir veri depolama yöntemlerine geçiş yapma eğilimindeler. Eğer bir devlet kurumu ya da herhangi bir boyutta bir firma olsun, firmanın kurumsal verilerini nasıl bir depolama yöntemi ile sakladığı çok önem taşıyor.

Bu konu özelliklerle SOHO ve çok küçük KOBİ’lerde ise yeni yeni önem kazanmaya başladı.

Eger böyle bir firma da çalışıyor ve hala düzenli olarak almak için harici bir sabit disk kullanıyorsanız, yedeklerinizi hem çok da güvenli olmayan hemde pahalı bir methodla yedeklemeye çalışıyorsunuz. Özellikle Online Storage servislerinin çıkışından sonra, Hardisk gibi depolama medya fiyatları düşsede, depolanması gereken verinin karmaşıklığı ve çoklugundan dolayı, bunlarla beraber kullanılması gereken yazılımların toplam satın olma maliyetleri ciddi rakamlara ulabiliyor, üstüne birde bunların işletilmesi için gerekli insan gücü maliyeti ve zamanı var.

Eger verileriniz sizin için önemli ise, lütfen şu soruları kendinize sorun :

Veri depolama ortamı desteği, otomatik yedekleme yapıyor mu ? Bütün büyük online depolama servisleri artık müşterilerine günümüzde otomatik yedekleme oluşturmak için imkan veriyor.Yedekleme için her gün, özel ve pahalı bir profesyonel hizmet almadan kendi vereceğiniz basit kurallara göre yedekleme yaptırabilirsiniz; sadece belirli bilgisayarlar, belli zamanlar, belli türde ve/veya belli boyutta dosyaları yedekle gibi.

Kullanıcılarınıza uzaktan veri depolama yada veriye ulaşma ortamı sağlıyor musunuz ?  Bugün birçok online depolama servisi müşterilerine verilerine güvenle ulaşabilecekleri, ister mobil ister sabit olsun bir arayüz sunmaktadır.

Kolay bir şekilde verilerinizi geri yükleyebiliyormusunuz ? Lokal olarak saklanan dataları, fiziksel zarar, hırsızlık ya da virüs salgını gibi durumlarda kaybı mümkündür ve  giden verileri geri getirmek her zaman kolay değildir. Online Depolama servisleri SOHO ve küçük KOBİ’ler için hırsızlık, doğal afetler ve hatta veri hack saldırılarına karşıda güvenlik vererek bir tür ucuza ‘Felaket Kurtarma Servisi’ vermektedir.

Benim önerim hemen şimdi bir online storage hizmeti seçin ve firmanızın bilgilerini yedeklemeye başlayın.  Daha ilk yedeklemeden datalarınızın ne kadar kolayca yedeklenebildiğini, ve onlara her yerden ulaşabildiğinizi görüp neden bunu daha önce düşünmedim diyeceksiniz.

Hoşçakalın

This entry was posted in Cloud, Cloud Computing, Data Security, Internet, SaaS, SaaS and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s