Bulutun Avantajları…

Geçenlerde bir meslektaşımla Bulut Bilişim konusunda biraz konuştuk.  Açıkçası biraz kitapçık gibi olacak ama genelde – herkezin hemfikir kaldığı – şu noktalarda anlaştık.

Sıfır yatırım maliyeti: Eğer büyük ölçekli bir altyapı yatırımı yapmak isterseniz, yatırımınız emlak, fiziksel güvenlik, donanım, bakım, servis ve operasyonu yönetecek eleman maliyeti ile birlikte bütçenizden önemli bir bölümünü tüketecektir. Yatırımı yapmak bile başlı başına şirketin geleceğini etkileyecek bir harcama haline geleceği için KOBİ’ler için ulaşılmaz, büyük ölçekli firmalar içinde uzun onay süreçleri gerektiren bir sorun olacaktır. Hizmet olarak ihtiyacınızı kiraladığınızda ise yatırım maliyeti sıfır olacağı için onay süreçleri veya yatırımı karşılamak sizin bir sorun olmaktan çıkacak.

Sadece ihtiyaç anında kullanım olanağı: Bulut Bilişim’den önce işleriniz tahmininizden daha iyi gittiğinde ve hızlı büyüdüğünüzde bilişim sisteminiz yetersiz kaldığı için para ve müşteri kaybederdiniz. Tam tersi olduğunda yani işler beklendiği kadar iyi gitmediğinde ise hiç kullanmadığınız onca donanıma verdiğiniz paraya üzülmek başka bir şey yapamazdınız. Bulut Bilişim’in sadece ihtiyaç anında kullandığın kadar ödemeye olanak veren faturalama sistemi ile birlikte artık bilişim yatırımının ölçeğini düşünmeye gerek kalmadı. Operasyonel maliyet riskini de ortadan kaldıran Bulut Bilişim şirketiniz ile birlikte ölçek değiştirebilir. Ölçeklenebilmesi ise işiniz için garantili iş sürekliliği anlamına gelir.

Daha verimli kaynak kullanımı: Bulut Bilişim hem bilişim kaynaklarınızın doğru şekilde kullanımı sağlar hem de inan kaynağının bilişim problemini çözmek için harcadığı zamanı şirketi büyütmek için harcamasına olanak verir.

Kullandığın kadar ödeme modeli: Tıpkı bir kamu hizmeti gibi faturalandırılabilinen Bulut Bilişim hizmetleri sayesinde aylık da olsa kullanmadığınız yazılımlar ve uygulamalar için para ödemenize gerek kalmıyor. Aylık olarak Bulut Bilişim öncesi ödemeleri karşılaştıran şirketler daha ilk aydan faturaların önemli ölçüde azaldığını görebiliyor. Ayrıca önemli bir maliyet avantajı kazanan firma bunu rekabet avantajına rahatlıkla çevirebiliyor.

Bir süre sonra bulut bilişimle ilgili daha geniş bir yazı yazacağım…

This entry was posted in Cloud, Cloud Computing, Google, Internet, ISP, Online Music, SaaS, SaaS and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s