Bulut konusunda 2010’in Lider Servis Sağlayıcıları

Amerika’nın lideri AT&T

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük servis sağlayıcısı AT&T Bulut Bilişim için paket çözümler üretiyor. Bu çözümlerini iki ana grup altında toplayan şirket her iki çözüm paketini de aylık ödemeler ile hizmete sunuyor.  AT&T’nin “Synaptic Storage as a Service” çözüm paketi internet üzerinden erişilebilen basit depolama çözümlerinden oluşuyor. Kullandığın kadar öde mantığı ile çalışan sistem içinde istenilen depolama alanını tercih edilen zaman aralığında kiralamak mümkün. Bu sayede tamamen şirketlerin ihtiyaçlarına göre, ön ödeme, yıllık anlaşmalar veya limitler gibi bariyerler olmadan depolama sorunlarına çözüm getirmek mümkün oluyor. İnternet üzerinden erişilebildiği için herhangi bir yerden herhangi bir zaman çözümlere ulaşmak mümkün oluyor. AT&T’nin bu çözümünden herhangi bir kamusal internet bağlantısı ile faydalanabilindiği gibi şirketler veya kişiler için atanan özel İnternet hatlarından da depolama servislerine ulaşmak mümkün oluyor. Bu ise güvenliği arttırıyor. AT&T’nin ikinci çözüm paketi ise Synaptic Compute as a Serviceadlı kullandığın kadar öde sistemine dayalı bilgi işlem gücü kiralama sistemi. Bu çözüm sayesinde şirketler en hızlı şekilde sanal sunuculara ulaşabiliyor. Ön ödeme olmadığı gibi saat başına ödeme sistemi ile de çok farklı bir bütçeleme imkanı sunuyor. AT&T sanallaştırma altyapısı, Network, sunucu ve depolama olanaklarını sunarken uygulamalar konusundaki sorumluluğu kullanıcıya bırakıyor.

Fransa’nın lideri Orange

Orange VMware’in VCloud girişimine katılarak VMware vSphere üzerinde çözüm geliştiren yazılımcılar için bir platform yarattı. Orange hem Bulut Bilişim hem de geleneksel çözümleri bir arada sunarak rekabette öne çıkmaya çalışıyor. Bulut Bilişim çözümlerinden de şirketlerin istedikleri zaman çıkmalarını destekleyerek sadece teknolojiyi denemek isteyen firmalar için de olanak yaratıyor. Şirket hedefini tıpkı bir lamba gibi istenildiği zaman çalıştırılabilinen basit bir kamu hizmeti haline getirmek olarak tanımlıyor. Orange,12 bin sunucudan oluşan bir veri merkezi ile Bulut Bilişim hizmetlerini yönetiyor. Orange, firmalara veri hırsızlığı, servis sürekliliği, kimlik yönetimi ve sektörel kurallara uyumluluk konusunda garanti veriyor. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara o sektöre özel çözümler de geliştirebilen Orange, Paris ve çevresindeki tüm hastanelerin ortaklaşa kullandığı bir görüntüleme yazılımını hizmete sokarak üye olan hastanelerdeki giderlerin önemli ölçüde azaltılmasına destek oldu. Yüksek veri depolama kapasitesi gerektiren medikal imgeler Orange’in veri depolama çözümleri ve servis olarak yazılım anlayışı sayesinde düşük aylık ödemeler ile altyapı yatırımı gerekmeden doktorların kullanımına sunuluyor.

 

Almanya’nın lideri Deutsche Telekom 

 

Exporton Grup’un 2010 yılı Almanya Telekomünikasyon Sektörü Bulut Bilişim Araştırması’na göre Deutsche Telekom KOBİ’lere hizmet veren firmalar arasında büyük ödüle layık görüldü. Şirketin bir iştiraki T-Systems ise Kurumsal Müşteriler alanında en iyi Özel Bulut ve Hibrit Bulut hizmetleri nedeniyle ödüllendirildi. Araştırmada Deutsche Telekom’un Almanya’da faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarını en iyi belen ve ülkenin tamamında güvenli veri hizmetlerini yüksek kalitede ve yüzde yüz garanti ile sunabilen tek şirket olduğunun altı çizildi. Araştırmanın önsözünde Bulut Bilişim söz konusu olduğunda en iyi teknolojiden ziyade yerel ihtiyaçlara cevap vermenin daha önemli olduğu vurgulandı. Deutsche Telekom özellikle Hizmet olarak Altyapı ve Hizmet olarak Yazılım alanlarında KOBİ’lerin  tüm ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Müşteri İlişkileri Yönetimi ve e-ticaret firmanın çözümleri arasında öne çıkanları. Tüm bu hizmetleri İnternet üzerinden ses taşımacılığı ile birleştirebilmesi şirketin diğer bir önemli avantajı. Araştırma göre şirketin müşterileri özellikle işletim gücü ve veri saklamak için hizmetler alıyor. Deutsche Telekom müşterileri arasında 5 bilgisayarlı ve e-ticaret yapan KOBİ’lerin yanında Philips gibi bir sağlık ve elektronik aletler devinin tüm SAP çözümün olması dikkat çekiyor.

This entry was posted in Cloud, Cloud Computing, Internet, ISP, SaaS, Unsorted and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s