Bulut Bilişim – 2

Merhaba

Daha önceki yazılarda, bu Bulut Bilişim nedir, neden avantajlıdır konularına değinmeye çalıştım. Şimdide, tamam anladık iyi bir şeymiş bu, ama nerede kullanılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

Artık sokaktaki adam bile biliyorki dünyanın veri üretim hızı sürekli artıyor. Geçenlerde bir yerlerde bloglandı, her yıl dünyada o zamana kadar var olandan daha fazla veri üretiliyor ve sayısal ortamlarda depolanıyor. 2006 yılında dünyadaki tüm kitapların içerdiği veri miktarının 3 milyon katı olan 161 Exabyte sayısal veri üretildi. 2010’da ise bu rakamın 988 Exabyte’a çıkması bekleniyor. Sadece video paylaşım sitelerine dakikada 24 saati aşan görsel veri yükleniyormuş.[Amerikan borsalarında WDC ve SGT Önerebilirim – işte size buluttan para yapmanın yollarından sadece birisi J ]

 

Dahasıda var, 500 Milyon’dan fazla kişi sosyal paylaşım ağlarına herhangi bir ücret ödemeden binlerce fotoğraf yüklüyor. Bizlerde bir internet bağlantısıyla bu verilerin hemen hepsine anında ulaşabiliyoruz. Bu içerikler bizim için veri merkezi adı verilen yapılarda saklanıyor. İnternet size, bize milyonlarca dolar değerindeki veri merkezlerine ulaşıp, yüksek teknolojiden faydalanma imkanı veriyor. Bu sayede günümüzde binlerce kütüphanelik veriye istediğimiz yerden istediğimiz anda ulaşabiliyor ve değişiklikler yapabiliyoruz.

 

Elbette veri kullanımı sadece video seyretmekle veya fotoğraf paylaşmakla sınırlı değil, firmalar da kurumsal alanda en az özel amaçlı kullanılan miktar kadar veri üretiyor ve bu verileri yasal zorunlulukları gereği uzun süreler boyunca saklıyorlar. Günümüz çalışanları artık haberleri anında alıyor, yolculuk sırasında vakit kaybetmeden çalışmaya devam edebiliyorlar. Eskiden iki şehir arasında yolculuk demek her şeyden soyutlanmak anlamına geliyordu ama artık büyük Telecom firmaları sayesinde verimlilik kaybı olmadan her an dünya ve ofisle bağlantılı kalmak mümkün oluyor, gerçekten  hayata bağlanabiliyorsunuz.

Bulut Bilişimden Nerelerde Faydalanılabilir Derseniz ?

O kadar çok varki aslında, burada gerçekten artan bir trend var : Trafik uygulamaları, sanal gerçeklik içeren emlak uygulamaları, yeni açılan mekanlar hakkında bilgiler veren uygulamaları, sağlık uygulamaları ve daha yüzlerce farklı uygulama gün içinde bilgiyi nasıl kullandığımızı tamamen değiştiriyor.

Kullanıcılar özellikle müzik, video gibi alanlarda bulut bilişimden yararlanıyorlar. Böylece kullanıcı sadece kendine lazım olan veriye web sitesinden ulaşarak bilgisayarlara yüksek bedeller ödemiyorlar.  Apple’ın iDisk’i, TTNET Müzik, Amazon CloudDrive buna iyi örnekler.

Ancak bana en etkileyici gelen servislerden birisi 3D gaming : online.com’a gözatmanızı tavsiye ederim. En ciddi 3D kartı isteyen oyunları bulut bilişim sayesinde en iptidai bilgisayarda oynamanız gerçekten mümkün.

Sistem burada da aynı şekilde çalışıyor, arkada güçlü bir server farm sizin için bu oyunu oynuyor, görüntüleri render ediyor, sizede 3D görüntüyü aslında 2D olarak stream ediyor buluttan. Evet arada bazı teknik detaylar var ama mevzunun kendisi bu.  Bu arada – Onlive.com’a aylık para ödüyorsunuz, ve 3 yılda bile vereceğiniz para orta halli bir grafik kartına ayırağınız paradan çok daha az.( Nvidia buna diyor okumadım ama eminim çokda hoşuna gitmiyordur)

Burada bırakıyorum, ancak ayrılmadan önce yine bir kapanış sorum var düşünmek isterseniz ; Eğer siz Xbox, PS3 yada Nintendo açısından bakın bu duruma. Bence geleceğin konsolu CPU gücünü kontrölör yönetimin ve sanal gerçekliği hissiyat kısımlarını yaratmaya çalışmakta kullanan,  karmaşık grafik ve oyun kurgularını ise buluttan stream edecek bir yapıda olacak. Siz ne dersiniz ?

Sonraki yazımda şirketlerin bu konuya nasıl eğildiğini anlatmaya çalışacağım.

Hoşcakalın

This entry was posted in ASP, Cloud, Cloud Computing, Google, Internet, ISP, SaaS, Unsorted and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s