Bulut Bilişim – 3

Merhaba,

Daha önceki yazımda Bulut Bilişimin bireysel alanda bize getirdiklerinde biraz söz etmiş, Onlive.com gibi bu konuda hizmet veren çok ilginç bir örnekten bahsetmiştim.

Şirketler de tıpkı insanlar gibi Bulut Bilişim’e artan bir ilgi gösteriyor. Firmaların bilişim, insan kaynakları, satış, muhasebe, finans, yönetim gibi tüm bölümleri Bulut Bilişim’den faydalanabiliyor. Sadece yatırım maliyetleri açısından değil, yapılan ana işe odaklanmaya izin vermesi, yönetiminin kolay olması ve ölçeklenebilmesi Bulut Bilişim’i cazip kılıyor.

Şirketlere sunulan hizmetlere ulaşımın güvenliği açısından Bulut Bilişim’i özel (private) ve kamusal (public) olarak ikiye ayırmak mümkün. Özel Bulut denilen sadece bir şirkete adanmış olarak çalışan veri tabanlarında bulunan uygulamaların aylık bedelleri kamusal olarak nitelenen ve birden çok şirketin veya bireysel kullanıcının erişimine açık olan veritabanları üzerinde çalışan uygulamalara kıyasla daha fazla. Ancak pek çok şirket Özel Bulut’u tercih ediyor çünkü paha biçilemeyen verilerin güvenliğini tam anlamıyla garanti etmek ancak bir Güvenlik Duvarı’nın arkasında çalışan ve tek bir şirketin erişebildiği fiziksel veri tabanlarında tutulan uygulamalarla mümkün oluyor. Son dönemde ortaya çıkan yeni bir akım olan Hibrit Bulut ise şirketlerin stratejik değer taşıyan bilgilerini Özel Bulut’ta, herkesin görmesinin sorun yaratmayacağı bilgilerinin veya şirkete rekabet avantajı getirmeyen basit yazılım ve uygulamalarının Kamusal Bulut’ta tutulmasına deniyor.

Bulut Bilişim’den alınan hizmet Modelleri

ise 3 ana grup altına toplamak mümkün; Hizmet olarak altyapı, Hizmet olarak Platform ve Hizmet olarak Yazılım.

Hizmet olarak Altyapı (IaaS -Infrastructure as a Service); Hizmet olarak Altyapı modelinde şirketler operasyonları sürdürmek için gerekli olan bilişim altyapılarını dış kaynak hizmeti olarak kiralıyorlar. Veri Ambarı, sunucu, Network bileşenleri ve diğer her türlü donanım kiralanabiliyor.

Bu modelde servisi sağlaya şirket donanımın esas sahibi olarak donanımı fiziksel bir mekanda tutmak, bakımını yapmak ve sürekli çalışmasını sağlamaktan sorumlu oluyor. Kullanıcılar genellikle kullandığın kadar öde metoduyla altyapıyı erişim sağlıyorlar.

Hizmet olarak Platform (PaaS-  Platform as a Service); Hizmet olarak Platform modeli İnternet üzerinden donanım, işletim sistemi, depolama çözümleri ve Network kapasitesi kiralamayı içeriyor. Kullanıcılar sanallaştırılmış sunucular üzerinde daha önceden var olan veya tamamen yeni uygulamalara ulaşabiliyor, yeni uygulama ve yazılım geliştirebiliyor ve hatta tüm bunları test edebiliyor.

Hizmet olarak Yazılım (SaaS – Software as a Service); Hizmet olarak Yazılım modelinde uygulamalar servis sağlayıcı tarafından barındırılıyor ve kullanıcılar özel bir Ağ üzerinden veya doğrudan İnternet üzerinden uygulamalara erişiyorlar. Hizmet olarak Yazılım modeli gittikçe daha çok kullanılıyor çünkü bu modeli destekleyen Servis Odaklı Mimari gibi yaklaşımlar ve Ajax gibi yazılımlar olgunlaşıyor ve popülerleşiyor. Geniş bant İnternet’in yaygınlaşması ve dünyanın pek çok ülkesinde hemen her yerde kullanılabilir olması da şirketleri kendi altyapılarını oluşturmaktan veya altyapı kiralamaktan uzaklaştırmaya başladı. Hizmet olarak Yazılımda şirketler isterlerse kendilerinin kullanımına her zaman açık uygulamaları kiralayabiliyor isterlerse de sadece kullandıkları saat başına kiralama yapabiliyor. Böylece çok sık kullanılmayan yazılım ve uygulamalar için bedel ödemekte kurtuluyorlar.

Uygulandığı alanlar: 

Otomatik-Ölçeklenebilirlik: İşe yönelik faydalar arasında değinilen ölçeklenebilme avantajından faydalanmak için hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Sistemler sizin ihtiyacınız olanı istediğiniz zaman size sunabilmek üzere yapılandırılıyor.

Otomasyon: Bulut Bilişim üzerindeki yazılımları ve uygulamaları rahatlıkla istenileni yapmaya programlayabilirsiniz.

Felaket kurtarma ve iş sürekliliğini sağlama: Bulut Bilişim öncesinde taşınmak bile büyük bir problemdi. Herhangi bir doğal felaket veya bilişim sisteminde çıkan bir arıza ise işi durma noktasına getirirdi. Bulut Bilişim ile iş sürekliliği standartları teknolojik olarak yüzde yüz karşılanır. Bu sayede şirketiniz tüm sertifikaları rahatlıkla alabilir. Bu hem bir ön koşul  olarak iş sürekliliği sertifikasyonu isteyen bankalardan daha iyi koşullarla kredi almanıza hem de bir taşınma veya felaket anında günler sonra değil sade birkaç dakika içinde tüm bilişim sisteminizi yeniden çalıştırabilmenize olanak verir.

 Donanım bağımsızlığı: Sadece basit bir arayüzle bir, PC’den, Mac’den veya bir telefondan dahi tüm uygulamalarınıza ulaşabilirsiniz.  Ayrıca siz sadece kullanmak istediğiniz yazılım ve uygulamaları seçeceğiniz için bilişim altyapısı konusunda da bir markaya bağlı kalmazsınız.

 Güvenlik: Bulut Bilişim veren firmalar bu konuda ağır yaptırımlara maruz kalabilecekleri sıkı denetimlerden geçtikleri için güvenlik kullanıcılar açısından bir sorun olmaktan çıkıyor.

 Bakım: Bulut Bilişim ile birlikte artık şirketlerin sistem yönetmekle görevli eleman istihdamına gereksinimleri kalmıyor. Bakım zaten hizmeti veren firma tarafından yapılıyor.

 Güncelleştirme: Tıpkı bakımda olduğu gibi tüm yazılım ve uygulama güncelleştirmeleri otomatik olarak yapılabiliyor.

This entry was posted in ASP, Cloud, Cloud Computing, Google, Internet, ISP, SaaS, SaaS, Web Based and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s