Bedava Laptop istermisiniz ?

Google çıkardığı laptopları belki bir aylık ücret sistemi ile satabileceğini söylemişti ama sonrasında modelde belki değişiklik yapabileceği ve bunları bedava ! dağıtabileceğini dair bazı dedikodular yayılmaya başladı.

Birçokları için Google Chrome Laptop’u eger ayda sadece 1 US$  gibi bedava sayılabilecek sembolik bir rakamdan satılsa, bence farklı bir bilgisayar alımına gitmek istemezler. Bunu bence Google çok iyi biliyor, buradan para kazanabileceğinide biliyor.

Ben her ne kadar, nasıl bedava bir laptop verilebilir diye düşünüyorsam da ( nereden, kime nasıl dağıtacaksınız ? ) bunun aslında olma ihtimali en azından finansal olarak var, nasılmı ? 

İşte böyle :

1. Google Chrome kullanan bir dizüstü bilgisayarı sahip olma toplam maliyetini % 70 kadar azaltılabilir ; Chromebooks’u  masaüstü deploymentlarını otomatikleştirmek, yönetim konsolu veya makine imajları yönetimi yapmak, ve bun cihazlara uygulama dağıtımı, yama, ve yükseltmeleri yapmayı merkezi olarak yapmak mümkün. Böylece birçok ortak iş zaman yoğun BT görevlerini ortadan kaldırmak.

2. Chrome işletim sayesinde, anti-virüs, veri şifreleme vb. gibi özellikler için lisans satın almaya  gerek kalmıyor. Bunlarda normalde yeni bir bilgisayarda ciddi bir maliyet kalemi.

3. Birde Google servisleri etkisi var : Bunun üzerine Chrome OS,  tıpkı Android gibi insanlar daha sık Google servisleri kullanmak için teşvik edecektir. Elinizdeki bilgisayar üzerinde eger native destek ile Google Maps, Google Teklifler Google Cüzdan vb servisler gelir, birde bunun üzerinde Google Checkout gibi bir mobil ödeme ile bunlar birleşir ise alın size ciddi bir gelir kapısı.

Google’ın bu konudaki hareketlerine mutlak dikkat edilmesi gerekiyor. İpad bir fenomendir ancak Google’ın inanılmaz bir momentumu var.

Hoşcakalın

This entry was posted in Cloud, Google, Hardware and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s