Microsoft’ta telefon çalıyor ama açan varmı ?

Microsoft’un kendisi bile kabul etmiş ; Windows Phone 7 lansmanından nerdeyse bir yıl sonra, hala raporlanabilecek derecede önemli satış rakamları ortada değil gibi duruyor.

Her ne kadar 2011 Ocak ayında Microsoft’un bu yeni telefon OS’unu kullanan  1,5 milyon telefon saıldığı söylensede  WP7 öyle mükemmel sayılabilecek bir başlangıç yapmadı.

Buna ek olarak  Nokia ile ittifakın getireceklerini görmek ve bunun herşeyi telafi edecek derecede pozitif olacağını düşünmek için çok erken diye düşünüyorum. Nokia’nın mühendisliğinin bu işletim sistemi ile ne kadar barışık bir şekilde co-exist edebileceğinden ben çok emin degilim. En iyi ihtimalle bu ciddi bir zaman alacaktır, zaman da bence ne Microsoft’un ne de Nokia’nın bu konu da sahip olmadığı tek şey.

Microsoft açısından WP7’nin  satış potansiyeli, şu anda bence iki popüler kanalı olan Samsung ve HTC gibi 2 büyük oyuncuya da  bağlı.  Ancak her her ikiside şu sıralarda Android cep telefonlarına yoğunlaşmış durumdalar. (Samsung durumda Bada telefonları da var ve alt segmentte önemli bir oyuncu). Buradan kısa vade de ciddi bir atılım olasılığı bence zayıf.

Bana öyle geliyorki ancak orta vade de, Nokia, Samsung, HTC ve LG (ve muhtemelen de Sony Ericsson) kombinasyonu üçüncü bir büyük oyuncu mobil işletim sistemi, Apple’ın iOS ve Google Android için önemli bir karşı bir ağırlık sunabilecektir. Öte yandan mobil cihazlar piyasasında orta vade varmıdır sorusu da bence cidden düşünülmesi gereken bir nokta.

Birazda MS açısından pozitif olabilecek şeylere bakalım. Bence burada MS tarafına yardımcı olacak en büyük gelişme RIM tarafında yaşanan gerilemenin devamı olacaktır. Özellikle bu son mektup olaylarından sonra bence RIM’deki vaziyetin ne kadar feci olduğu ortaya çıktı. Eger RIM gerilemeye devam eder, MS’ ta bu esnada ölçekli ve erişilmesi kolay, katlanarak büyüyen mobil pazarında gerekli ilgiyi vermeye devam ederse olaylar onun için daha iyi olabilir. Bir önceki işletim sistemi, olan Windows Mobile dayalı önemli bir uzmanlığı var Microsoft’un. Ben bununda onun lehinde olabileceğini düşünüyorum.

Sonuçta büyük ölçekte çalışan, hala daha cep telefonunda bir payı olan Microsoft’un taşlarını hatasız oynaması , Vista’da yaptığı hatalara düşmemesi ve yanına Nokia dışında HTC vb. gibi güçlü üreticileri alması gibi durumda akıbeti şu anda gözüktüğünden daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Ancak bunun için RIM ve HP’ninde yaptıkları ( yada yapamadıkları) hamlelere dikkat etmek lazım geliyor.

 

Tüm bunların üzerine size bir soru : Microsoft’un tablet stratejisi sizce ne ? Varmı ?  

This entry was posted in Microsoft, Mobile and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s