Kimliğinizi kaybettiniz ama artık hükümsüz değil…

Kimlik bilgilerimizi aslında ne kadar rahatlıkla verdiğimizi ve bunların ne kadar kolaylıkla bulunabileceği ve kullanılabileceğini 7-8 yıl önce yaşadığım bir olay da farkettim. Eşimle beraber bir kutlama için lüks bir semtteki bir restauranta girdiğimizde bizden müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için bir formu doldurmamızı istediler; formun içinde istenen bilgiler arasında kullandığımız e-mailler, anlık mesajlama servislerindeki isimlerimiz, adresimiz , telefonumuz ve hatta T.C. Kimlik numaralarımız bile vardı. Konuya dair bir itiraz da bulununca da bizi karşılayan görevli, kendinden çok emin bir şekilde bunun normal olduğunu ve bizden önce herkezin verdiğini söylerek, bana o zamana kadar işlenmiş formların bulunduğu kalınca bir dosyayı gösterdi. Bilgilerin nasıl saklandığı, kimin bunlara bakabildiği vb. gibi sorularla kendisini biraz sıkıştırınca da ezberi bozulan bir çocuk edası ile “gece bekçimiz var, o koruyor ” , “X abinin muhasebe bilgisayarında tutuluyor” gibi cevaplar verdiğini hatırlıyorum.

Bu bende traji-komik bir anı olarak kaldı; ancak benim gözlemlerime göre E-posta gönderme, anında mesajlaşma, alışveriş ve bankacılık işlemleri için çevrimiçi hale geldiğinizde, sıklıkla adresler, telefon numaraları, hesap numaraları, kullanıcı adları ve şifreler gibi kişisel bilgilerin paylaşımı ‘free format’ devam ediyor.  Genelde bunu yapanlar İnternet’e yeni adım atmış, yada bu konuda bilinçli olmayan insanlar densede, bence genel olarak böyle bilgilerimizi paylaşma konusunda biraz rahatız.

Her zaman arkadaşlarıma şunu söylüyorum;  bu bilgileri ne kadar çok  paylaşırsanız, kişisel bilgilerinizin ve muhtemelen kimliğinizin çalınması veya bilgisayarınızın korsanlar tarafından diğer insanlara saldırmak için bir çıkış noktası olarak kullanılmasını bir risk haline getirirsiniz. Bu sizden çok uzakta başkalarına olan bir durum değil, dikkat etmeyen insanlara her gün  olan bir durum.

Benim kendime göre çıkardığım bazı kurallarım var bu konuda. Bunları sizinlede paylaşmak istiyorum. Kendinizi ve bilgisayarınızı korumak için bu şunları  uygulayın:

Güvenilir bir güvenlik yazılımına yatırım yapın. Sizi virüslerden, casus yazılımlardan, reklam yazılımlarından, korsanlardan, istenmeyen e-postalardan, şifre çalma hilelerinden ve kimlik hırsızlığından koruyan kapsamlı, çok katmanlı bilgisayar güvenliği yazılımlarını arayın. Güvenebileceğiniz bir markayı seçin, asla “crack edilmiş” antivirüs yazılımı kullanmayın

Internet’e her zaman bir ateş duvarı arkasından erişin. Güvenlik duvarı, bilgisayarınızla Internet arasında bir güvenlik katmanı ekler ve korsanların kimliğinizi çalmasını, dosyalarınızı yok etmesini veya PC’nizi diğer insanlara saldırmak için kullanmasını önler

Güvenli olduğunu bildiğiniz bir bilgisayarı kullanın. Korsanlar, korumasız bir Internet bağlantısı üzerinden gönderilen önemli bilgileri kolaylıkla ele geçirebilir Önemli bilgiler göndermeniz veya çevrimiçi bir işlem yapmanız gerekiyorsa, güvenli olduğunu bildiğiniz bir bilgisayar kullanın ve pek çok güvenlik seçeneği olduğunu unutmayın.

Şifre çalma hilelerine karşı dikkatli olun. Şifre çalma hileleri, kuşku duymayan tüketicileri özel hesap veya giriş bilgilerini vermeye çekmek için kullanılan sahte e-posta iletileri ve yasal işletmeler kisvesi altına saklanan web sitelerini kullanır. Bilgisayar güvenliğine sahip olsanız da, bilmeden kötü niyetli bir web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yasal işletmeler asla e-posta yoluyla kişisel bilgilerinizi güncellemenizi istemeyecektir. Kişisel bilgilerinizi göndermeden önce her zaman web adreslerini doğrulayın.

Kablosuz ağınızı güvenlik altına alın. Internet’e bir Wi-Fi ağından bağlanıyorsanız, riske girersiniz. Kablosuz ağınızın radyo dalgaları duvarlardan geçtiği için, basit bir anteni olan bir bilgisayar korsanı bilgilerinizi çalmak ve kablosuz ağınızı kendi iletişimi için kullanmak üzere size kilometrelerce uzaktan saldırabilir. Her zaman ek Wi-Fi güvenlik koruması özelliklerini kullanın.

Bilgisayarınıza asla casus yazılım veya reklam yazılımı gibi potansiyel olarak istenmeyen (PUP) programlar yüklemeyin. Internet yoluyla indirdiğiniz pek çok ücretsiz program, zararsız görünse de özellikle kötü niyetli davranacak ve tuş vuruşlarınızı izleyecek, Internet’te açtığınız oturumları takip edecek, gizli bilgilerinizi iletecek veya tarayıcınızı sahte sitelere yönlendirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu programların bazıları, yalnızca Internet’teki bir reklam bağlantısına tıklatarak da bilgisayarınıza yüklenebilir.

Güvenlik yazılımıyla, bu programların yüklenmesini durdurabilirsiniz. Web sitesini ve programı bilmediğiniz ve son kullanıcı lisans sözleşmesini baştan aşağı okumadığınız sürece asla bilerek program yüklemeyin.

Zincir e-postalara yanıt vermeyin. Bu özellikle bayanlarda olduğunu düşündüğüm bir davranış biçimi 🙂 Bilgisayar güvenliği varken dahi, arkadaşlarınız tarafından iletilen bazı zincir e-postalar kişisel bilgilerinizi isteyebilir. Dosyanın içeriğini ve güvenli olduğunu bilmiyorsanız, arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen dosyaları indirmeyin.

Kredi kartı raporlarınızı izleyin ve tetikte olun. Yılda en az bir kez kredi geçmişinizi kontrol edin, zararı olmaz. Bu, birilerinin sizin bilginiz olmadan kişisel mali bilgilerinizi kullanıp kullanmadığını öğrenmenin en iyi yollarından biridir.

Son tavsiyem ise her zaman dikkatli olun.

iyi çalışmalar

This entry was posted in Unsorted and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s