Motorola by Google : Google gerçekten sıradan bir şirket oluyor

Google 12.5 Milyon Dolara vererek, cesur bir hareketler Motorola Mobility’i satın aldı. Google artık iş ortakları ile yarışıyor. Donanım işi Google’ın ana faaliyetine  göre iş tamamen farklı – düşük marjlı bir sektörde, emtia dolaştırmaya dair – bir operasyon.  Üstelik Motorola öyle küçük bir şirkette degil, Google şirketin çalışan boyutunu tam %60 büyüttü.

Bu anlaşma neler getirecek ? İşte benim düşüncelerim :

1. Ortaya ciddi bir kanal çatışması çıkmakta.

HTC ve Samsung , önde gelen Android tabanlı akıllı telefon üreticileri, acaba onlar “iş ortakları” hakkında greçekten ne düşünüyordur acaba ? Zira artık Google şimdi onlarla doğrudan donanım satışları için yarışıyor ?

Artık Samsung ve HTC için başka bir platforma geçmenin zamanı biraz geçti. Şimdilik her ne kadar gülümseler bile ileride Google’ın sahibi olduğu Motorola Pazar payı kazanmaya başlar ise, gerginlik mutlaka artacacaktır.

2. Bu satın alma ile Apple’ın başını çektiği entegre donanım-yazılım çözümü başarılı örnek haline geldi gibi duruyor.

Bence Android için en büyük zayıflık şimdiye kadar parçalı bir modelde gitmesi olmuş idi; birçok farklı sürümleri, artı farklı donanım sağlayıcılar tarafından birçok farklı özelleştirmeleri kombinasyonu, sadece isim olarak ortak bir platform haline getirmeye başlamış idi.

Bu anlaşma ile Google en azından bu konuda tıpkı Apple gibi bu işi tümleşik olarak yapan bir firma haline geldi, bu ayrışmadan kaynaklanan kullanıcı ve implementasyon problemlerini geride bırakan telefonları yakında görebileceğiz.

Belkide bir zamanlar Apple’ın denemiş olduğu gibi, Android ve Android Clone’ları olacak ?

Burada şunu belirtmek lazım: Motorola asla Apple’ın donanım grubunun gösterdiği başarıyı – o sihiri gösteremedi. Üstelik Google bu sihiri ne kadar çok taklit etmeye çalışır ise, Android iş ortakları muhtemelen Google’ın rekabet tehdidine karşı daha çok isyan edecekler.

3. Microsoft şimdi ne yapacak ?

Evet, Microsoft şimdi ne yapacak ? Gidip Apple ve Google gibi tümleşik bir üretici olacağım diyerek Nokia’mı alacak ? Yoksa, HTC ve Samsung’u baştan çıkartmaya mı çalışacak, kendileri ile çalışsınlar diye.

Benim tahminime göre MS bu copyright olayını çıkartınca Google’ın böyle bir yola gideceğini biliyordu. Bu yüzden Nokia’ı almak istese – fiyatı artmadan – çoktan alırdı. Ben Microsoft’un Samsung ve özellikle HTC’e gideceğini düşünüyorum.

4. Google artık tamamen farklı bir iş alanına girdi.

Donanım satışı Google’ın varolan deneyiminden tamamen farklı bir çekirdek yetkinlik gerektiriyor. Bu sektörde vahşice rekabet vardır . Buda açıkçası Google’un nerede ise hiç deneyimi olmadığı bir durum. Ben açıkçası Google’ı donanım üretim ve satış süreçleri, tedarik zincirleri, yedek parça, fiziksel dağıtım ve tüketici pazarlama içinde pek göremiyorum.  Galiba yatırımcılarda göremiyorlar olmalı ki Google’ın hisse değeri bu haberden sonra düştü.

Sonuç olarak kim ne derse desin Google artık, düşük marjlı bir sektöre, çok para vererek girdi. Üstelik bu o kadar kolay bir sektörde değil rekabet açısından. Daha öncesinde kendisini yeni zaman şirketi diye tanımlayan bir şirket için bence ‘cesur’ bir adım. Bakalım, Google bu işi nasıl kıvıracak.

 

Hoşçakalın

This entry was posted in Google, Microsoft, Mobile and tagged , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Motorola by Google : Google gerçekten sıradan bir şirket oluyor

  1. Salim Buge says:

    Her ne kadar on planda donani. Savaslari gibi gozuksede bu tamamen OS ve uygulama yani soft tarafin savasi temelde. Tabii ki donanimlar burada onemli bir arac ama ,donanim kismi sorununu asabilen bir google sonrasinda – eger stratejisinde bir degisiklik yapmaz ise – acik tabanli android ile piyasayi silip supurecektir. 2 yil sonra heryerde – evden arabaya, çepten kurumsal uygulamalara – android ve oogle ruzgari esecek, tabi yeter sart donanim aracini dogru pozisyonlayabilmek. Donanim stratejisini dogru kurgularsa software sektorunde global degisimlere seyirci kalip kendini gelistirmeyen MS vb leri Google in bireysel pazarda yarattigi pazarlama gucu karsisinda da ezilecektir. Gelecek open source yazilimlarindir

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s