SOPA ve PIPA

Türkçe arayüzüne yansımadı ama dış basından öğrendim :  Google Amerikan kongresinde SOPA ve PIPA tasarıları konuşulmaya başlanınca logosunu karartmış. Bu 2 yasa önerisi  şirketlere dünyadaki Internet’te korsanlığı engellemek amacı ile çeşitli filtreleme sistemleri kurmalarına izin veriyor.  Google başta olmak bu konuda yazan bir çok aktivist bunun işe yaramayacağını ve sonunda işin bu yasayı kötü amaçlı olarak kullanacak şirketlerin eline koz vereceğini iddia ediyor. 

Altını çizmek gerekir, bu bizde daha önce çıkan Güvenli İnternet Hizmeti gibi bir şey değil, sadece ve sadece ticari amaçlı olarak korsanlık önleme üzerine kurulmuş bir sistemden bahsediliyor.

Google Amerikan Senato ve Temsilciler Meclisi Meclisi’nde Korsanlık Engelleme Yasaları olarak bilinen (SOPA) ve  (PIPA) internetin geleceğini tehlikeye atabilir iddiasında.

Daha öncesinde Google bu konuda duruşunu belli etmiş idi ; Getirilen karşı  öneri ise korsan siteleri engellemek için finansman metodlarının kesilmesi. Örneğin, reklam hizmetleri, bu siteleri işleten şirketlerin hesaplarına el konması, izin verilmemesi gibi.

Bu konuda görüşmeler devam ediyor, gelişmeleri takip edeceğiz ama benim şahsi düşüncemde bu konuda bu yönde korsanlığın kökleri kurutulmadan buna bir çare bulunması zor. Yukarıdaki gerekçelere ek olarak benimde eklemek istediğim şey şu olacak, dünyada gelir seviyesi bu kadar dengesiz iken bir albümün yada bir yazılımın fiyatı nasıl aynı olabilir.

iyi akşamlar

This entry was posted in Unsorted and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s