Cocuğuma iPad yada iPod vermeden önce yapabileceğim bir kaç şey

Merhaba

Kızım’ın 6 aylık iken başlıyan iPad aşkı giderek artan şekilde devam ediyor. Tanıdığım birçok arkadaşımda küçük çocuklara iPod yada iPad verilirmi diye bana soruyor. Eger sizde sizde bu durumda iseniz,  aşağıdaki yazıda kendi tecrübelerime göre , evin prens yada prensesine böyle bir cihaz vermeden önce yapılması gerektiğine inandığım adımları sizin paylaşmak istedim.

Çocuğunuz için iTunes Hesabı oluşturun

Tüm İos Cihazlar için bir iTunes hesabı gerektirir ve kullanıcı bu hesapla iTunes Store’dan müzik, film, uygulamalar, veya diğer içerik yüklemesini gerçekleştirir.  Bunu yaparsanız hem çocugunuzun ilgilendiği içerikleri inceleyebilir hemde ödeme türü ( kredi kartı, puan kuponu vb. ) sizin bilginiz dahilinde olacağı için harcamalarını kontrol edebilirsiniz. Bazı yazılımlar kendi içlerinden itunes store’a aktarma yaparak satın alma yaptırabiliyorlar ( özellikle çocuk yazılımları ), böyle metodlarla çalışanları  engelleyebilirsiniz.

iPod touch veya iPhone Ayarlarını ona göre değiştirin

Ajanda ve emaillerde sadece çocuğunuza ait olan bir hesap olmasına dikkat edin, çocuğunuza özel bir takvim ve özel bir adres defteri oluşturun. Aksi halde kendisi sizin ev/iş hesabından emailler atabilir.

Eğer, paylaşılan bir aile bilgisayarının aygıt kurulum yapıyorsanız dikkat etmeniz lazım gelir. Eğer email hesaplarına kazara ulaşılmasını ve email yollanmasını istemiyorsanız, şifre kısmını boş bırakabilirsiniz.

iPod ve iPad için mutlaka bir Cihaz Şifresi koyun

Bir şifre, bir iPod touch veya iPhone korumak için basit ve kullanışlı bir çözüm.  Özellikle çocuğunuzun cihaza sizin izniniz dışında kullanmasını istemiyorsanız, cihazı kullanmak istediği her zaman girmek zorunda olacağı bir güvenlik kodu çok etkili bir kontrol mekanizması olacaktır.

iPod ve iPad için  Coğrafi takiP uygulamalarından bir yada bir kaçını kurun

Herşey kaybolabilir, özelliklede çocukların elindeki cihazlar. Biliyorum, zira bizdeki iPod’u İdil’in nerelere sakladığını söylesem şaşarsınız. App Store içinde Find My iPhone, Google Latitude gibi cihazlar cihazların yerini bulabildiği gibi, bunları kilitlemek vb. gibide fonksiyonları oluyor. Buna ek olarak ev içindeki cihazı bulmanızı kolayştıran sinyal verdirtme özellikleride çok başarılı ( başınıza gelince anlarsınız J )

Cihazların Ebeveyn Kontrolü ayarlarını mutlaka yapın

Her İOS cihazı üzerinde 5.0’dan itibaren Ebeveyn kontrolü özelliği geliyor. Çocuğunuzun internet kullanımını takiP etmek  ve onun yetişkinler için ve diğer uygunsuz sitelere erişimini engellemek için bu özellikler kullanılabilir .  Bu araçlar sayesinde uygunsuz içerik ve görüntülü sohbetleri limitlemek gibi şeyler yapabilirsiniz.

Youtube vb. gibi uygulamalarda eger varsa çocugunuza uygun bir hesap açın ve onun bu gibi uygulamalara bu hesapla girmesini sağlayınız.

Cihazınız için mutlaka Kılıf ve Ekran Koruyucu alın

Kabul etmek lazımki çocuklar oyuncaklarını biraz hoyratça kullanmak eğiliminde oluyorlar. IPod ve IPad gibi cihazlar ise epey pahalı oyuncaklar. Bu değerli yatırımınızı herhangi bir elektronik alet satan yerden alabileceğiniz basit bir kılıf ve ekran koruyucusu ile koruyabilrsiniz. Ekran koruyucuları – ince bir film ile ekranlarda, çizik, çatlak, ve diğer hasarlara engel olacaktır.  Cihaz kılıfları ise düşme ve çarpmalara karşı bir tampon görevi görüyor. Şurası böyle ürünleri kolayca bulmak için uygun bir adres : http://www.sahibinden.com/cep-telefonu-aksesuar-kilif.

Ses Siddeti ayarını yapın

Küçüklerin kulakları çok daha hassastır. Eğer kulaklıkla dinleme durumu varsa ayarlar içinde Ses Şiddetiniz belli bir limitte tutma opsiyonunu mutlaka aktive edin. Böylece çocugunuzun kulağında yüksek sesden dolayı istenmeyen bir durum oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Çocuklar için yazılımları yükleyin

App Store üzerinde her yaş ve cinsiyetteki çocuk için bir çok başarılı uygulama var. Mutlaka göz atın ve indirin, çocugunuza hitap eden ve onun seveceği birçok şey çıkacaktır. Bu cihazların bence en büyük özelliği kullanıcı kullanım kolaylıkları sayesinde e-eğitim konusunda çok başarı potansiyelleri olması.  Özellikle küçük çocuklar için şekil  tanıma, basit resim-ses ilişkilendirme gibi yazılımların çok işe yaradığına bizzat ben şahit oldum.

İyice Düşünün

Benim kızım 6. Ayında bu cihazla tanıştı ve artık elinde alabileceğimi zannetmiyorum. Verdiğime şimdilik pişman değilim ama hiçbirşey sizin ve çocugunuzun başbaşa geçirdiği ve tekrarı olmayan o andan daha kıymetli değil.

This entry was posted in Apple, Internet, ipad, iphone, ipod and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s