Bulut’a dair değişen algı ( google üzerinden )

Bazı konuları bazen internetten araştırıyorum, konuya dair algılama nasıl değişiyor, nerelere gidiyor diye. Geçenlerde “bulut bilişim” kelimesini arattım, neler çıkıyor diye.  Bulut bilişime dair eskiden çok fazla yazı bulmak pek mümkün olmuyordu, hatta 2010’da ilk kez bunu arattığımda, arama motorundan çıkan sonuçlar çok anlamlı degildi (en azından Türkçesi için).

Bu seferki aramamda cidden iyi düşünülmüş ve ince noktaları yakalayan yazılar buldum. Bulduklarımı bana düşündürdükleri ile paylaşıyorum :

Öncelikle Amerika’da oldukça okunan bir rapor olan Consumer reports’a göre (Ekim 2011 tarihli rapor) . Kısa ve basitçe ama sonunda geniş kitlelere ulaşması açısından özellikle değerlendirilmeli. Söyle denmiş : “herhangi bir bulut hizmet için kullanırken dikkatli olun : bilgilerinizin siber hırsızlar karşı korumalı olduğundan emin olun. Güçlü şifreler kullanın ; en az altı karakter, bir harf, sayı ve sembollerin birleşimi olmasına dikkat edin”. Bu kelimenin bu raporda belirmiş olması artık bu kavramın bir tüketici servisi olarak yerleştiğine kanıt.

Başka bir sonuç da Forbes dergisinden : Cloud Computing, Ekonomi İhtiyaçları Ekonomiye yardımcı olabilir.  Onlara göre ekonomik buhrandan çıkışın yollarından bir tanesi bulut bilişime ciddi destek vermek. Buna katılıyorum hakikatende, bulut bilişim için talep edilen yeni uygulamalar, modelin getirdiği pay-as-u-go modeli birkaç yıldır gerçektende bu sektöre bir çeviklik verdi.

Hakikaten bu bulut işi tüketicileri ile sağlayıcıları arasındaki hatları giderek azalttı.Bulut bilişim daha daha yaygın hale geldikçe ‘mikro-dış kaynak’ değil, daha genel olarak bir outsourcing’ yönelme başladığını düşünüyorum.

Bir başka ilginç ve önemli sonuçta bir araştırma raporu. Başından beri cloud computing’den yararlanabilen tüm BT hizmetleri arasında, e-posta her zaman büyük bir konu olarak kabul edildi. Bu konuda da arama sonuçlarına yakalana bir yazı vardı. Bir Gartner raporu ise bulut bilişim için bir “paradigma atlaması” diyor. Buna göre Microsoft Exchange yerine Gmail kullanılabilir haline geldi ve bu kurumsal posta hizmetleri açısından önemli bir gelişme. Yine bu rapora göre bulut e-posta  servislerinin toplam kurumsal e-posta pazarı içinde payları hala sadece% 4 civarında iken, 2020 yılına kadar 2016 ve% 55 pazar payı% 20 oranında büyümesini bekleniyor. Benim düşüncem bu yolda gidiş devam ederken arada uğranacak duraklardan birisi  Hybrid Cloud olacak. Evet, büyük bulutlar daha hızlı büyüyor ama şirketlerin de daha uzun bir süre bilgilerini sadece kendi içlerinde tutmayı isteyeceklerini düşünüyorum. Bu yüzden Hybrid her iki dünyanın en iyisi çözüm olabilir. Bu gibi modeller iş yüklerini dengelemek, trafik zirve yapsa bile hizmet vermek,  kurumsal bir SLA almak ve genel çeviklik için  cloud computing arayanlar açısından tercih edilecektir.

görüşmek üzere

This entry was posted in Cloud, Cloud Computing, Data Security, SaaS, Unsorted and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s