Online Depolama Servislerinin Evrimi

Bundan sonra daha kısa güncellemeler yapmaya çalışacağım. Buda bu kısa’lardan birisi ;

2 yıl önce araştırdığımda, İnternette 2000’e yakın Online Storage servis sağlayıcısı olduğunu görmüştüm. Bunların çoğunun ismini hatırlamıyorum bile artık, zaten galiba ortada da yoklar.

Online Storage servis’lerin bundan sonra birleşmeler olacak gibi aşikar bir yorumda bulunmak istemiyorum. Bunun yerine bence artık, akıllı depolama servisleri bundan sonra gündeme gelecek; bu servislerde neyi online olarak tutmak istediğinize bağlı olarak size özelleşmiş depolama servisleri olacak.

Bunlara aslında depolama servisi demekte yanlış olabilir – bu servislerin özelliği sizin belli bir alandaki bilgilerinizi buluta taşımaya odaklanmış olacaklar.

Örnek vereyim ; Amazon Cloud Music Player mesela , yılda sadece 50 dolara size 250.000 şarkıyı depolama imkanı veriyor, 250.000 şarkıyı yüklemenize gerekte yok üstelik ! O dosyalarınızı tarıyor, eğer kendi katalogunda var ise bu şarkıyı upload etmeden sizin buluttan erişebileceğiniz  birşekilde sizin sürücünüze atıyor.

Kendinizde bir deneyin isterseniz (https://www.amazon.com/gp/dmusic/mp3/player), IOS, Android ve herhangi bir web browser’ından müziğinize ulaşabiliyorsunuz. Üstelik Roku gibi donanımlarla da uyumlu çalışıyor.

Bir başkasıda Google Drive, yada eski adı ile Google Docs, burada da Google sizin dökümanlarınıza odaklandığından dolayı, eğer Word, Excel vb. gibi bir dosya yüklemeye kalkarsanız – opsiyonel olarak bunları Gdocs formatına ( oldukçada başarılı bir şekilde ) çeviriyor ve herhangi bir kota kullandırtmıyor.

Her iki örnekte bahsettiğim özelliklere sahip olan yeni kuşak depolama sistemlerine güzel bir örnek, “özelleşmiş” depolama hizmetleri. Herşeyi depolamayı amaçlayan değil, belli türdeki dosyalarınıza yönelik olan hizmetler yani.

Ben tüm servislerin bu yapıya döneceğini zannetmiyorum ama bu tarzda servis verenlerin artacağını öngörmek zor değil.

This entry was posted in Cloud, Cloud Computing, Google, Internet, Online Music and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s