Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı Ev’e dair birçok çözüm pazarda belirmeye başladı. Burada kritik olan bence sadece teknoloji değil,  çözümün kurulumuda  belirleyici olacaktır.

Eve kurulacak olan herhangi bir teknolojik çözüm mutlaka transparan bir teknoloji olmalıdır; kablosuz olduğunu iddia eden cihazına arkasından çıkan bir güç kablosu dahi olsa bile işi bozabiliyor – malum evde hanımların en nefret ettiği şeylerden birisi bunlar.

Eğer bir ekip kurulumu gerekecek ise, mutlaka bir ön keşif olmalı, zira cihazların nasıl ve nereye yerleşebileceği ilk anda çok net olarak belirlenemiyebilir.

Ekip kurulumu durumlarında cihazların montesi konusunda tadilat gerekebilir, bunun için ekiplerin uygun donanım ve yetkinliğe sahip olması lazım geliyor. Eğer tadilat olacaksa da bunun en az ve en becerikli şekilde yapılması lazım geliyor.

Sistemin izlenmesi ve izleme kayıtlarının mutlaka telefon , tablet vb. gibi mobil cihazlardan ulaşılabilir olması şart. Herhalde neden diye açıklamama da gerek yok 🙂

Bu konudaki teknolojileri kıyaslamayı çok istemiyorum bu yazıda ancak bence önemli olan yukarıda dokunduğum konular, bunlar bence bu servisin genelde yaygınlaşmasını ve başarılı olmasını sağlayacak olan faktörler.

This entry was posted in Cloud, Unsorted and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s