NFC ile beraber akla gelenler

NFC, Near Field Communication’ın kısaltması. Yakın Alan İletişimi ise http://www.nfcmerkezi.com sitesindeki açıklamaya göre “…iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır. NFC haberleşmesi iki NFC uyumlu cihazın birbirine birkaç santimetre yaklaştırılması ile aktifleştirilir. NFC uygulamaları; ödeme ve toplu taşıma biletleri gibi temassız işlemleri, takvim senkronizasyonu veya elektronik kartvizit gibi basit ve hızlı veri transferini ve dijital içeriklere erişimi kapsamaktadır….”

NFC’nin üzerinde geldiği ilk akıllı telefon Iphone 5 idi, sonra bunu HTC ve diğer üreticiler Android’li ve Windows Phone 8’li modellerle takip etti. Yakın gelecekte bu rakam doğal olarak dahada artacaktır.

NFC’nin – en azından şimdilik – ağırlıklı kullanım alanı ödeme sistemleri gibi duruyor. Ancak bu gelişmelerle beraber NFC ödeme yazılımı taşıyan bu akıllı telefonlara dair şunlarında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum ;

  • Telefonlara sıçrayabilecek bir virüs’ün ana platforma sıçramasını yada platform tarafında açık oluşturmasını engelleyecek güvenlik yazılımları kaç akıllı telefonda var ?
  • Amerika’da olduğu gibi Telefonu kandırabilecek ‘ödeme noktası’ kurmak ve kalabalık bir alanda bunu kullanmak mümkünse, buna dair ne gibi güvenlik önlemleri alınabilir pro-aktif olarak ?

Cüzdanların doğal özellikleri tanımı ‘güvenli’ ve ‘kolay’ şekilde para taşımaya izin vermeleridir, bu 2 nokta bence konunun ne hızla yaygınlaşacağını etkileyecektir.

This entry was posted in Cloud, Data Security, Unsorted and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s