Apple = Nokia ?

Iphone 5 serisinin modellerine bakarken Apple’ın nedense artık yenilik tarafında çokda ilgi çekici birşey sunmadığını düşünmeye başladım. Açıklanan modellerdeki renk farklılığımı yoksa sadece bir parmak izi okuyucunun aslında birşey ifade etmediğimi , bilemem ama içimden bunların geçen yıl çıkan modellerden ne farkı var diye geçti.

Gerçektende, eski teknolojiyi daha ucuza renkli kapaklarla sunmak mı ? Bunu daha önce Nokia yapmadı mı ? Açıkcası 5C’nin esprisi sadece Çin pazarı diyenlerede katılamıyorum zira o zaman bu Apple’in uzun zamandır bastırdığı ben ‘primli’ markayım stratejisine karşı gelmiyor mu ?

Neticede daha önceden çıkmayacağı rahmetli Steve Jobs’ca sayısız kere söylenen ipad mini’de hayatımıza girdi ancak 5C farklı birşey, ipad mini sadece küçük bir ipad’di , 5C ise sadece daha ucuz ve geçen yılın 5’i ile kıyaslanabilir (eski) teknolojilere sahip bir telefon gibi duruyor.

Bütün bunları söyledikten sonra, satış rakamlarına bakmak kalıyor. Burada Apple’in çok üzüleceğini zannetmiyorum kısa vade de ama sanki nedense bana Apple yıllar önce Nokia’nın bulunduğu duruma geldi yada geliyor gibime geldi.

This entry was posted in Unsorted and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s