Yeni Kindle HDX’ler : Cihazdan çok bir portal…

Merhaba

Türkiye’de desteğinin biraz problemli olmasına rağmen Kindle Fire’ı kullanmış ve memnun kalmış idim ( VPN üzerinden bağlanmaz iseniz izleyebileceğiniz içerik çok kısıtlı kalıyor, ancak kitaplarda bir problem yok ). Fakat yeni gelen Kindle HDX’ler çok daha farklı ve daha da ileriye götürüyor Media Kindle’ını.

Kasım 15’te yeni Kindle Fire HDX’ler geliyor. Özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz, Burada teknik özelliklerin üzerinde durmak istemiyorum ama şu kadarını belirteyim, Fire ve Fire HD’de görülen işlemci gücü sıkıntısı fazlası ile aşılmış gibi duruyor.

Yeni cihaz, ipad yada samsung’un üst modellerinde oldugu gibi tonla para vermeden ( en azından Amerika’da ) birçok şeyi kullanıcı tecrübesinden ödün vermeden yapabilmenize izin verecek gibi duruyor; DLNA desteği, çok kaliteli sterero ( ipad yakın zamanlara kadar mono idi … ) , kitap okuma modunda özel çözünürlük ve arka ışıklandırma, ve ele daha uygun gelen form faktörü…

Ben Kindle Fire serisini Amazon’un içerik oyunu konusunda ki en önemli silahı olarak görüyorum.

Burada da yeni çıkan Kindle HDX çok güçlü bir koz olacak zira  yüzbinlerce (milyon ? ) şarkı film ve diziye ulaşabileceğiniz ve DLNA üzerinden geniş ekranlı TV’nize aktarabileceğiniz bir cihaz.

Zaten Kindle bilindiği gibi piyasada varolan en başarılı okuma cihazı, kitaplarınızın hepsini cebinizde taşıyabiliyorsunuz , bunun üzerinde birde amazon bulutu üzerinden dökümanlarınızı saklayabiliyorsunuz.

Dahada fazlası, amazon cloud player ilede 1 yıl kadar önce geldi, diyelimki Amazon’un kendi verdiği müzikten farklısı sizde var ve kendi müziğinizi dinlemek istiyorsunuz, onunda yolu var; yüklüyorsunuz Amazon bulutuna dosyalarınızı, oradan Kindle’ üzerinde kitabınızı okurken dinleyebiliyorsunuz.

Kitap, müzik ve film , üzerinede internette gezinme, cebinizde bu Kindle’lardan birisi olduğu sürece dijital hayatınızdan ödün vermeyeceksiniz demektir.

Şimdi gelelim bizdeki duruma, her operatör cihaz veriyor ama ben bunların çoğunun Amazon örneğinde olduğu gibi kullanıcıya direkt ulaşacak bir kanal oluşturmaktan çok terminal satışı vasıtası ile toplam geliri yükseltme amaçlı olduğunu düşünüyorum.

Kısacası yeni Kindle  bir portal gibi tasarlanmış, bunada şaşmamak lazım zira Amazon satış portali her zaman dünyanın en iyileri arasında her zaman yer aldı.

Öte yandan, Amazon Kindle örneği bizde de bu gibi medya kaynaklarına sahip olan ve gerekli odaklanmayı sağlamış gruplar tarafından ele alınabilir; neden elinde TV kanalları, haber ve kitap içeriği, film ve müzik arşivleri olan gruplar böyle bir modeli denemezler ? Ben şahsen D&R’da Samsung’a ait e-reader satıldığını anlamıyorum, aldığınız ürün hangi online kitabına entegre geliyorki ?

Aynı şekilde, e-kitap sağlayıcılarına bakıldığı zamanda bunların hiçbirinin diğer konularda verebilecek bir çözümü yok, ne özelleşmiş ve onların dükkanını direkt entegre bir e-reader, ne müzik ne başka birşey.

Kanıma göre bunları birleştirebilecek bir grup çıkar, kendi müzik, e-kitap, film , tv haber içerik dükkanına direkt baglı bir cihazı hatta birde uygun bir internet baglantısı paketi ile cok uygun bir fiyata aylık üyelik gibi bir sistemle tüketicilere sunarsa Türkiye’ piyasasında kullanıcılara direkt ulaşmak ve onlara istediğini kolayca ulaştırmak ve bunun karşılıgını almak konusunda çok başarılı olur gibime geliyor.

İletişiminde kullanılabilecek o kadar çok şey varki,  bu cihazı sahibi olduğu onlarca Store üzerinden satmaya kalksın  🙂 oralarda yaptığı imza günlerinde ‘imzalı versiyon’ satsın.

Kimbilir belki Türkiye’den tüm bunları düşünüp yapan bir grup çıkar belki…

This entry was posted in Unsorted and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s